Wszystko w jednym miejscukontakt@strefamandrivy.pl

Kontaktron – podstawowy element prostego systemu alarmowego

Jak zabezpieczyć dom, by jego właściciele mogli spać spokojnie? Czasem wystarczy zaimplementowanie prostych rozwiązań, dzięki którym można w łatwy sposób zabezpieczyć drzwi lub okna. Rozwiązaniem takim jest kontaktron, tworzący prosty obwód magnetyczny.

Zasada działania, funkcjonowanie

Kontaktrony działają w dość prosty sposób. Składają się one z dwóch elementów, z których jeden jest po prostu magnesem a drugi – rurką, z zatopionymi drutami. Jak łatwo się domyślić, system ten tworzy odrębny obwód magnetyczny, którego przerwanie wiąże się z uruchomieniem czujnika i wygenerowaniem alarmu. System ten jest bardzo skuteczny, gdyż jest… prosty. Trudno go zakłócić, a jeszcze trudniej wykryć. Zwłaszcza, że montuje się go od wewnątrz.

Zastosowanie – co warto wiedzieć?

Najpopularniejszym zastosowaniem kontaktronów są systemy monitoringu i alarmu. Kontaktron można również stosować w wielu innych branżach, m.in. jako automatyczne czujniki ruchu w jednostkach napędowych lub też jako odmianę krańcówek magnetycznych w układach wykonawczych (np. bramy przesuwne). Ich bogate zastosowanie bierze się stąd, że są to konstrukcje o małej masie i rozmiarze. Dzięki temu można je zabudować nawet wewnątrz silników tłokowych, by sygnalizowały położenie tłoka.

Podsumowanie

Trudno sobie wyobrazić nowoczesne systemy alarmowe bez czujników kontaktronowych. Zwłaszcza, że czujniki te doskonale nadają się do swej roli. Co ciekawe, choć wynaleziono je 80 lat temu, to do dziś są to jedne z najskuteczniejszych czujników magnetycznych.

Comments are closed.