Wszystko w jednym miejscukontakt@strefamandrivy.pl

Czym jest czytnik RFID?

Co to jest czytnik RFID? Czytnik RFID (Radio Frequency Identification) zyskuje nowe zastosowania i rozprzestrzenia się w coraz większej liczbie branż. Znacznik RFID to układ / karta, którą można zaprojektować jako układy pasywne lub aktywne. Pasywne tagi RFID mogą odbierać sygnały, a aktywne tagi RFID mogą odbierać i wysyłać sygnały. Przykładem aktywnego układu RFID jest napęd baterii w samochodzie. Gdy samochód mija stację poboru opłat, chip jest odczytywany z dużej odległości i przy dużej prędkości. Chip pasywny nie ma zasilania bateryjnego z anteny, która przechwytuje go w polu widzenia. Kiedy pasywny chip RFID zostanie wykryty w polu widzenia anteny, jest on dostarczany z wystarczającą ilością energii, aby zareagować lub podać swoją tożsamość.

Prawdopodobnie słyszałeś także termin „tag”? Tag jest synonimem etykiety (ze wbudowaną anteną RFID) lub „twardej etykiety”, która często jest zamkniętym (plastikowym / gumowym) urządzeniem, które może mieć wiele różnych konstrukcji.

Istnieją również różne technologie związane z RFID, z których najczęstsze to NFC (komunikacja bliskiego zasięgu) i UHF (ultra wysoka częstotliwość). Różnica polega tutaj na odległości odczytu. Technologia NFC jest wykorzystywana między innymi w kartach dostępu, w których użytkownik musi włożyć kartę dostępu do czytnika, aby otworzyć drzwi, tj. bardzo małej odległości odczytu. Z drugiej strony UHF pozwala na większą odległość, w rzeczywistości do 40-50 metrów w optymalnych warunkach.

Zaletą RFID jest także to, że znaczniki RFID mogą być odczytywane bardzo szybko, w rzeczywistości setki unikalnych jednostek na sekundę bez znacznika/etykiety muszą być widoczne dla anteny, o ile nie ma ona bezpośredniego kontaktu z metalem lub wodą.

Comments are closed.