Czytnik dowodów osobistych, co trzeba o nim wiedzieć?
Czytnik dowodów osobistych jest konieczny do tego, by odczytać informacje zawarte w e-dowodzie. Są one wydawane od marca tego roku. Czytnik musi spełniać szereg funkcji i wymogów. Inaczej nie powinno się z niego korzystać. W naszym kraju jak na razie dostępne jest tylko kilka modeli czytników, ale sytuacja jest rozwojowa i niedługo pewnie będzie ich wiele. Do czego służą? Co należy o nich wiedzieć?
Elektroniczny podpis
E-dowód może być wykorzystywany jako podpis elektroniczny do załatwiania spraw urzędowych. W takim wypadku trzeba posiadać czytnik. Tylko dzięki niemu, można wykorzystać warstwę elektroniczną w celu potwierdzenia własnej tożsamości. Oznacza to łatwe i szybkie logowanie do portali administracji publicznej, np. po to by złożyć wniosek na świadczenie rodzinne 500+, czy zawiesić działalność w CEDIG. Jest to też zdecydowany wzrost bezpieczeństwa… choć jeśli dowód zostanie skradziony, to złodziej będzie mógł narobić więcej szkód niż tylko wzięcie chwilówki na dowód. Z tego powodu tym bardziej należy go chronić i dbać by nie wpadł w niepowołane ręce.
Dla biznesu
Czytniki dowodów osobistych mają też być wykorzystywane w biznesie. Mamy pójść śladem Węgrów i wykorzystywać potencjał biznesowy e-dowodów. Dokumenty te można wykorzystywać do potwierdzania tożsamości, zautomatyzowanego przenoszenia danych podczas komunikacji z bankami i operatorami komórkowymi. Do tego niezbędny jest sprawny czytnik dowodów.