Czujniki tlenku węgla – czy są skuteczne?
Czujniki tlenku węgla to urządzenia polecane do użytku w kotłowniach domów jednorodzinnych oraz do mieszkań, w których znajdują się piecyki gazowe. Czad to bezbarwny i bezwonny gaz, przez co jest szczególnie niebezpieczny. Wystarczy niepełny proces spalania węgla, gazu lub innego paliwa oraz niedrożne systemy wentylacyjne, by doszło do wydzielania się gazu.
Skuteczność czujników tlenku węgla
Czujniki czadu (https://www.napad.pl/czujniki-tlenku-wegla-czadu) zapewniają całodobowy monitoring powietrza w pomieszczeniu, wykrywając stężenia tlenku węgla sięgające wartości 30 do 999 ppm. Kiedy dolna granica zostaje przekroczona, czujnik wydaje odgłosy dźwiękowe – alarm jest bardzo głośny, uciążliwy i nie ustaje aż do momentu ręcznego wyłączenia. Dzięki temu rodzina jest wcześnie powiadamiana o możliwości wydzielania się czadu. Urządzenie może być podłączone do prądu, a większość modeli posiada akumulatory, dzięki którym mogą funkcjonować nawet mimo przerwy w dostawie prądu. Czujniki znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa w domach, a do tego nie kosztują wiele – podstawowe modele można kupić za 100-150 złotych.
W jakich pomieszczeniach należy montować czujniki czadu?
Detektory tlenku węgla powinny być montowane w pomieszczeniach, w których znajdują się kotły spalające paliwo. Umieszcza się je na ścianie, na wysokości oczu dorosłego człowieka, nie bliżej niż 2 metry od kotła. Czujników tlenku węgla nie należy niczym zasłaniać, w ich bezpośrednim sąsiedztwie nie powinny znajdować się meble. Praca urządzeń nie powinna być zakłócona przepływem powietrza, np. z kratki wentylacyjnej.