Wszystko w jednym miejscukontakt@strefamandrivy.pl

Złączki szynowe – jak wybrać odpowiednią?

Złączki szynowe to specjalistyczne dodatki, które służą między innymi do łączenia ze sobą przewodów elektrycznych oraz różnych kabli. Ich nazwa pochodzi od wyglądu złączki oraz od tego, że nadają się do montażu na szynie, dzięki czemu można zakładać także cały zestaw tych akcesoriów. Dobrze jest zatem poznać, jakie są rodzaje złączek, przez co łatwiej będzie można wybrać odpowiedni model.

Jakie są rodzaje złączek szynowych?

Złączki szynowe są dostępne w różnych wariantach, dlatego też można wymieniać takie rodzaje jak:

złączki szynowe
  • złączka szynowa dwuprzewodowa,
  • złączka szynowa gwintowa ochronna,
  • złączka szynowa jednotorowa.

Dzięki temu, że są one dostępne w kilku formach, to każdy może dopasować je zarówno do użytku domowego, jak i bez problemu mają one swoje zastosowania w wielkich budynkach firmowych. Co ważne, to wszystkie rodzaje złączek odpowiadają przede wszystkim za to, by bezpiecznie i trwale połączyć ze sobą przewody pod względem elektrycznym oraz mechanicznym.

Czy kolor złączki ma znaczenie?

Obecnie w sklepach są dostępne złączki szynowe w różnych kolorach, które są wprowadzone, by można było odpowiednio dobrać złączkę do danych przewodów. Dlatego też między innymi niebieski kolor złączki oznacza, iż nadaje się ona do przewodów neutralnych, złączki żółte zakładane są w przypadku uziemienia. Natomiast złączki w kolorze czerwonym można używać do łączenia przewodów systemów przeciwpożarowych lub sygnalizacji. Można również spotkać złączki w kolorze pomarańczowym, które są przeważnie wykorzystywane do łączenia przewodów fazowych. Złączki w kolorze szarym są wykorzystywane do łączenia przewodów miedzianych oraz aluminiowych.

Przy wyborze złączek warto pamiętać również o ich rozmiarze, co sprawi, że dobierze się je do odpowiedniej grubości przewodów. Należy pamiętać, by przy zakładaniu złączek zachować szczególną ostrożność i łączyć tylko takie kable, które są w stu procentach sprawne i nie dojdzie do żadnego spięcia. Niewątpliwą zaletą złączek jest ich wytrzymałość na temperaturę, gdyż są odporne zarówno na upały, jak i wysokie mrozy.

Comments are closed.